بازار نفت خام شیل تقویت می شود

به نقل از سایت اقتصاد جهان :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اوپک روز پنجشنبه (۲۵ دی‌ماه) اعلام کرد که چشم‌انداز نفت شیل ایالات متحده آمریکا به دلیل افزایش قیمت‌ها کمی خوش‌بینانه است و تولید آن در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بهبود بیشتری خواهد داشت و آن را نشانه‌ای از این مسئله دانست که سیاست کاهش تولید نفت، به عرضه نفت بیشتر رقیبان کمک می‌کند.

تولیدکنندگان شیل ایالات متحده آمریکا عضو توافق کاهش تولید نفت ائتلاف اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) برای حمایت از قیمت‌ها و کاهش عرضه مازاد نیستند.

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: مجموع عرضه نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱، ۳۷ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد و به ۱۷ میلیون و ۹۹۰ هزار بشکه در روز می‌رسد که ۷۱ هزار بشکه در روز بیشتر از پیش‌بینی پیشین است.

بازگشت قابل توجه تولید نفت شیل می‌تواند تلاش‌های اوپک و متحدانش برای حمایت از بازار را مختل کند، قیمت نفت خام در هفته گذشته با حمایت کاهش عرضه اوپک پلاس و کاهش داوطلبانه تولید عربستان به بیش از ۵۷ دلار برای هر بشکه و بالاترین سطح در ۱۱ ماه اخیر رسید.

اوپک گفت: با افزایش قیمت نفت چشم‌انداز عرضه ۲۰۲۱ هم‌اکنون برای نفت شیل آمریکا کمی خوشبینانه‌تر است و انتظار می‌رود تولید شیل در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بهبود یابد.

این سازمان همچنین در این گزارش پیش‌بینی خود برای تقاضای جهانی نفت را بدون تغییر گذاشت و اظهار کرد: مصرف نفت امسال پس از کاهش تولید بی‌سابقه روزانه ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه‌ای نفت در سال گذشته در پی همه‌گیری ویروس کرونا ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد و به ۹۵ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

102
0 0